,,Top gun” je kopija jednog zaboravljenog jugoslovenskog filma!
Autor:Antonije Kovačević
Da li je ,,Daleko nebo” (,,Far sky”) režisera Stjepana Čikeša bilo uzor Tonyju Scotu kada je snimao prvi nastavak legendarnog filma.
,,Još dok je Tony Scot, reditelj ,,Top Guna”, bio živ, najavljivan je nastavak u kom će Tom Cruise ponovo odigrati Mavericka.
Pričalo se o raznim zapletima a jako je dugo pominjana ideja da će novi film govoriti o rivalstvu pilota koji su izučavali veštinu bliske borbe i operatera koji dejstvuju dronovima što je naravno sušta suprotnost u pristupu ratovanju, pa možemo reći i životu.Doduše,bliska borba odavno baš i nije u primeni jer se koriste rakete kojima se protivnik gađa daleko izvan vizuelnog kontakta.Tony Scot je u međuvremenu počinio samoubistvo i nastavak je na kraju snimio jedan od Cruiseovih ,,kućnih” reditelja poslednjih godina Josepf Kosinski koji se u toj plejadi saradnika velikog superstara izdvojio kao vizuelno nadahnut stilista kod kog značajnu ulogu igra produkcioni dizajn.
TREJLER RAZOČARENJE!
Nažalost, ljubitelji prvog ,,Top Guna” a još više oni koji vole vojnu tehniku doživeli su poprilično razočaranje kada su videli prvi trejler za film.
Naime, u novom filmu umesto neke nove moćne mašine,Tom Cruise za početak vozi F-18, lovac koji je nekako bio smatran slabijim adutom američke vazdušne sile od F-14 kojim je upravljao kod Tonyja Scota.
Mada ima na kraju trejlera i jedan kadar u kom se vidi F-14, taj neprevaziđeni mornarički old timer, klasik koji se nalazio u samo dva vazduhoplovstva – američkom i – koliko god to neverovatno zvučalo – iranskom, ali glavni teret Maverickovih vragolija podnosi F-18.
Reklo bi se da se pored Turske iz projekta F-35 povukao i Hollywood,čim se u ovom filmu koji svakako treba da bude vrhunski produkt američkog vojno-zabavljačkog kompleksa opredelio za F-18.
ZADNJA POŠTA BUĐANOVCI
Pre nekoliko godina je Zoltan Dani, čovek koji je oborio američki F-117 (atar sela Buđanovci, Srem,Srbija- prim.ur) bio protagonista dokumentarnog filma ,,Drugi susret”.
Dakle,F-18 nije baš na ceni u Fabrici snova.Međutim, vojna autentičnost zapravo nikada nije ni bila ključni adut ,,Top Guna”.
Uostalom, u sceni završne vazdušne bitke američki lovci biju bitku sa ,,sovjetskim” letelicama koje glumi bitno manji i inferiorniji F-5, takođe američki avion koji se ni u jednom borbenom scenariju ne bi našao nasuprot F-14 niti liči na bilo koji suparnički avion tog vremena.
Ono što je ,,Top Gun” učinilo jednim od najikoničnijih filmova osamdesetih i uz Eastwoodovog ,,Vojničinu” jednim od najmoćnijih regrutnih oružja američkih oružanih snaga jeste harizma glavnih glumaca i kinestetičnost Scotovog rediteljskog postupka.
Zaplet filma ,,Daleko nebo” ima didaktički i izrazito propagandni karakter – prikazuje Macuru, mladog pilota koji leti na Migu-21 i tokom dramatičnog leta počinje da se priseća kako majka nije želela da ga pusti u pilotsku školu jer mu je otac poginuo kao pilot JNA.
Letenje borbenim avionima postaje vrhunski audio-vizuelni doživljaj,visokoestetizovan spoj čoveka i mašine koji budi gotovo organsku reakciju kod gledalac.
Sasvim sigurno da u naše vreme, veći broj mladića širom sveta i dalje upisuje Vojnu akademiju zbog ovog filma nego zbog nekih objektivnih saznanja o tome šta ih tamo čeka.
I MI ,,TOP GUN” ZA TRKU IMAMO!
Međutim, koliko god to neverovatno zvučalo, SFRJ je dobro prepoznala trend koji su započeli ,,Vojničina” i ,,Top Gun” i pokušala je tokom osamdesetih da izgradi svoj vojnozabavljački kompleks.
,,Daleko nebo” je jugoslovenski ,,Top Gun” a ,,Najbolji” je jugoslovenski ,,Vojničina”.
Zadržimo se međutim ovom prilikom na ,,Dalekom nebu”.