,,Top gun” je kopija jednog zaboravljenog jugoslovenskog filma!

 Autor:Antonije Kovačević

Da li je ,,Daleko nebo” (,,Far sky”) režisera Stjepana Čikeša bilo uzor Tonyju Scotu kada je snimao prvi nastavak legendarnog filma.

,,Još dok je Tony Scot, reditelj ,,Top Guna”, bio živ, najavljivan je nastavak u kom će Tom Cruise ponovo odigrati Mavericka.

Pričalo se o raznim zapletima a jako je dugo pominjana ideja da će novi film govoriti o rivalstvu pilota koji su izučavali veštinu bliske borbe i operatera koji dejstvuju dronovima što je naravno sušta suprotnost u pristupu ratovanju, pa možemo reći i životu.
Doduše,bliska borba odavno baš i nije u primeni jer se koriste rakete kojima se protivnik gađa daleko izvan vizuelnog kontakta.
Tony Scot je u međuvremenu počinio samoubistvo i nastavak je na kraju snimio jedan od Cruiseovih ,,kućnih” reditelja poslednjih godina Josepf Kosinski koji se u toj plejadi saradnika velikog superstara izdvojio kao vizuelno nadahnut stilista kod kog značajnu ulogu igra produkcioni dizajn.

TREJLER RAZOČARENJE!


Nažalost, ljubitelji prvog ,,Top Guna” a još više oni koji vole vojnu tehniku doživeli su poprilično razočaranje kada su videli prvi trejler za film.



Naime, u novom filmu umesto neke nove moćne mašine,Tom Cruise za početak vozi F-18, lovac koji je nekako bio smatran slabijim adutom američke vazdušne sile od F-14 kojim je upravljao kod Tonyja Scota.

Mada ima na kraju trejlera i jedan kadar u kom se vidi F-14, taj neprevaziđeni mornarički old timer, klasik koji se nalazio u samo dva vazduhoplovstva – američkom i – koliko god to neverovatno zvučalo – iranskom, ali glavni teret Maverickovih vragolija podnosi F-18.

Reklo bi se da se pored Turske iz projekta F-35 povukao i Hollywood,čim se u ovom filmu koji svakako treba da bude vrhunski produkt američkog vojno-zabavljačkog kompleksa opredelio za F-18.

ZADNJA POŠTA BUĐANOVCI

Pre nekoliko godina je Zoltan Dani, čovek koji je oborio američki F-117 (atar sela Buđanovci, Srem,Srbija- prim.ur) bio protagonista dokumentarnog filma ,,Drugi susret”.
O njemu još nema igranog filma ali verujem da će našu publiku zabaviti činjenica da je PVO Republike Srpske u filmu ,,Iza neprijateljskih linija” oborila upravo F-18, za čijim je upravljačem tom prilikom bio Owen Willson.
Dakle,F-18 nije baš na ceni u Fabrici snova.Međutim, vojna autentičnost zapravo nikada nije ni bila ključni adut ,,Top Guna”.
Uostalom, u sceni završne vazdušne bitke američki lovci biju bitku sa ,,sovjetskim” letelicama koje glumi bitno manji i inferiorniji F-5, takođe američki avion koji se ni u jednom borbenom scenariju ne bi našao nasuprot F-14 niti liči na bilo koji suparnički avion tog vremena.
Ono što je ,,Top Gun” učinilo jednim od najikoničnijih filmova osamdesetih i uz Eastwoodovog ,,Vojničinu” jednim od najmoćnijih regrutnih oružja američkih oružanih snaga jeste harizma glavnih glumaca i kinestetičnost Scotovog rediteljskog postupka.
Zaplet filma ,,Daleko nebo” ima didaktički i izrazito propagandni karakter – prikazuje Macuru, mladog pilota koji leti na Migu-21 i tokom dramatičnog leta počinje da se priseća kako majka nije želela da ga pusti u pilotsku školu jer mu je otac poginuo kao pilot JNA.
Letenje borbenim avionima postaje vrhunski audio-vizuelni doživljaj,visokoestetizovan spoj čoveka i mašine koji budi gotovo organsku reakciju kod gledalac.
Sasvim sigurno da u naše vreme, veći broj mladića širom sveta i dalje upisuje Vojnu akademiju zbog ovog filma nego zbog nekih objektivnih saznanja o tome šta ih tamo čeka.

I MI ,,TOP GUN” ZA TRKU IMAMO!

Međutim, koliko god to neverovatno zvučalo, SFRJ je dobro prepoznala trend koji su započeli ,,Vojničina” i ,,Top Gun” i pokušala je tokom osamdesetih da izgradi svoj vojnozabavljački kompleks.
,,Daleko nebo” je jugoslovenski ,,Top Gun” a ,,Najbolji” je jugoslovenski ,,Vojničina”.
Preuzimanje uzora je toliko doslovno da ovi filmovi govore o istim rodovima vojske – ,,Daleko nebo” o vojnom vazduhoplovstvu a ,,Najbolji” o mornaričkoj pešadiji,potpuno identično kao filmovi Tonyja Scota i Clinta Eastwooda.
Zadržimo se međutim ovom prilikom na ,,Dalekom nebu”.


Ovaj film je režirao Stjepan Čikeš, specijalista za dokumentarne filmove o avijaciji.

Zaplet ima didaktički i izrazito propagandni karakter – prikazuje Macuru,mladog pilota koji leti na Migu-21 i tokom dramatičnog leta počinje da se priseća kako majka nije želela da ga pusti u pilotsku školu jer mu je otac poginuo kao pilot JNA.

Seća se školovanja gde je bio pod velikim pritiskom jer je sećanje na njegovog oca bilo još uvek veoma živo među instruktorima, a naročito kod porodičnog prijatelja potpukovnika koji ga podvrgava raznim složenim proverama ne bi li mu slomio volju.

Sličnu porodičnu situaciju ima i Maverick,čiji je otac stradao u Vijetnamskom ratu kao pilot i koji uspeva da upadne u razne konflite sa nastavnicima dok pokušava da izađe iz očeve senke.

Među nastavnicima takođe sreće očeve prijatelje i sa njima se suočava sa traumom tog gubitka.

Isto tako, i Čikešov i Scotov junak su adrenalinski ovisnici, ljubitelji opasnosti i ekstremnih situacija.


ČETIRI GODINE PRE HOLLYWOODA

Pre nego što ove neverovatne sličnosti pripišemo želji jugoslovenskih reditelja i oficira zaduženih za propagandu da doslovno prepišu američki uzor – napomenimo – ,,Daleko nebo” je izašlo 1982. godine a ,,Top Gun” 1986.!

Dakle, jedino je ,,Top Gun” mogao biti kopija ,,Dalekog neba” a ne obrnuto.

Zašto ,,Daleko nebo” danas nije popularniji film?

Pa nažalost, zato što je producent ,,Top Guna” Don Simpson ipak mnogo bolje držao prst na pulsu mlade publike od propagandista iz JNA.

Za razliku od Stjepana Čikeša koji je sa slično postavljenim karakterima kao u ,,Top Gunu” na kraju snimio nešto što ,,matorci” misle da mladi ,,treba” da gledaju,Simpson i Scot su snimili nešto što mladi zaista žele da gledaju.

Njihov prikaz letenja i vojne akcije, kao i pilotske svakodnevice je naprosto seksi, odvija se na zvučnoj slici sačinjenoj od vrhunskih pop pesama koje je usmeravao Giorgio Moroder i instrumentalne pratnje koju je izgradio Harold Faltermayer, jedan od ključnih kompozitora koji je oblikovao izraz savremene muzike i njegov najbolji učenik.

,,Daleko nebo” nosi u sebi naivnost i rigidnost vojnog sistema u kome je nastao, premda je te 1982. godine jugoslovenski film bio daleko ,,nestašniji” nego što je Čikeš želeo da pokaže.

Međutim, umesto da za taj posao uzmu autore koji su tada bili u direktnom dodiru sa popularnom kulturom mladih i da snime nešto što će diktirati trendove, napravljen je film koji može da potpiše neki vojni aparatčik.

Jugoslovenska popularna kultura je paradoksalno tada imala resurse u domenu muzike, dizajna, mode da iznedri znatno efektniji film, no to se nije desilo.


,,NAJBOLJI” SNIMLjEN U NAJGORE VREME

Na filmu ,,Najbolji” koji je izašao 1989. godine, ispravljene su neke od grešaka.


Angažovan je dinamičan hrvatski reditelj Dejan Šorak a scenario je pisao Siniša Kovačević, možda i najveštiji scenaristički hroničar života u JNA,potpisnik kultne televizijske drame ,,Svečana obaveza”.

,,Najbolji” je međutim izašao kada već Jugoslaviji nije bilo spasa i nije mogla da zaživi ta slika jugoslovenske moderne u kojoj mladi oficir na putu od Beograda do Trebinja silno gazi svog ,,juga”, ostavljajući za sobom svoju glamuroznu devojku, kao što je Pete Mitchell Maverick davao gas na motoru.

Glavni glumac Vicko Ruić takođe nije bio kalibar mladog Toma Cruisea i sve je to doprinelo da ovaj mnogo bolje spakovan propagandni rad takođe ostane na marginama naše kinematografije.


NOSTALGIJA I KOINCIDENCIJE


,,Top Gun” stiže u bioskope idućeg leta.Nadajmo se da se neće svesti samo na zloupotrebu naše nostalgije.I što je još važnije, nadajmo se da Tom Cruise u međuvremenu nije stareći postao ono što su bili jugoslovenski aparatčici.

Siguran sam da u rukama dobrog reditelja, film ovog tipa može da nas bar na par sati izmesti iz onih 78 dana tokom kojih smo se nalazili sa druge strane pilotske palice, ali ne bežim od toga da možda više nikada nećemo moći da uživamo u takvom filmu kao tada.

Trejler za novi ,,Top Gun” izašao je 18. jula ove godine.

Istog dana u okolini Ečke srušio se trenažni avion Zlin registracije YU-CDG koji smo mogli videti u filmu ,,Daleko nebo”.

Dok se Maverickova pustolovina nastavlja, istovremeno polako nestaju i poslednji delovi sveta koji je konstituisao film ,,Daleko nebo”, od pilotske škole u Mostaru pa nadalje sve do samih aparata koje smo gledali na ekranu.

A što se F-18 tiče, treba da budemo bezbrižni.Ako su oni u ,,Top Gunu” 2020. godine, onda polovni Migovi-29 nisu uopšte bili loša investicija.

Izvor:srbin.info

Trenutno najcitaniji tekstovi

Pesme koje imaju izvesne slicnosti(obrade i/ili plagijati)

Citati o umetnosti

Estrada i podzemlje